09.10 / Radom / Publikacja 500 nowych relacji ofiar i świadków okupacji niemieckiej w portalu ZapisyTerroru.pl

2 października 2017

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na premierę publikacji pierwszych 500 zeznań – ofiar i świadków okupacji niemieckiej z Radomia i ziemi radomskiej w portalu ZapisyTerroru.pl. Zostaną one zaprezentowane podczas konferencji prasowej z udziałem Podsekretarz Stanu w MKiDN prof. Magdaleny Gawin i Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego, 9 października br. o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Radomiu (ul. Kilińskiego 30).

W październiku 2017 roku przypada 75. rocznica wydarzeń, które wstrząsnęły okupowanym przez Niemców Radomiem. W 1942 roku,  po starciu oddziału Armii Krajowej z patrolem żandarmerii na stacji kolejowej w Rożkach, w różnych częściach miasta Niemcy przeprowadzili szereg publicznych egzekucji odwetowych, w których zginęło kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników radomskiej Fabryki Broni.

To dlatego Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego 9 października zagości w Radomiu, prezentując swój główny projekt – „Zapisy Terroru”. Jest to internetowa, polsko-angielska baza świadectw, zawierająca relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. W portalu ZapisyTerroru.pl 9 października opublikujemy pierwszych 500 świadectw, dotyczących Radomia i dystryktu radomskiego, wśród nich zeznania o wydarzeniach z października 1942 roku. Polacy składali je po wojnie przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Z relacji wyłania się poruszający obraz okupacji niemieckiej na ziemi radomskiej, złożony z indywidualnych historii ofiar i świadków nazistowskiego terroru.

W tych dniach wszyscy radomianie znajdą w swoich skrzynkach pocztowych widokówki ze zdjęciami przedwojennego Radomia oraz zaproszeniem, aby w portalu ZapisyTerroru.pl zapoznali się z jednym ze stu indywidualnych świadectw, w których mieszkańcy  miasta opowiadają o swoich przeżyciach pod okupacją niemiecką.

Ponadto, 9 października na terenie Radomia w godzinach 13-16 będzie można nadać unikatową historyczną pocztówkę do bliskich i przyjaciół, która zostanie następnie rozwieziona rowerami przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerska Poczta Rowerowa będzie działała w dwóch specjalnie oznaczonych punktach miasta:

  1. przed „Łaźnią” przy ul. Żeromskiego 56
  2. przy pl. Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia do udziału w tej akcji i podzielenia się pamięcią o historii miasta i jego mieszkańców!

Prezentację relacji 9 października poprzedzi przedpołudniowe spotkanie dla młodzieży i nauczycieli z radomskich szkół średnich. Uczniowie wezmą ponadto udział w grze miejskiej – „Radom ’42 – cena oporu”, przygotowanej przez Ośrodek i nawiązującej do wydarzeń sprzed 75 lat.

.

KONTEKST HISTORYCZNY

Fabryka Broni „Łucznik”, której historia ściśle wiąże się z wydarzeniami sprzed 75 lat, jest niezwykłym symbolem losów okupowanego Radomia. Powołana do życia w II Rzeczpospolitej, była główną marką dynamicznie rozwijającego się miasta – jednego z najważniejszych ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego. Produkowała nie tylko broń dla polskiej armii – słynne Mausery i VIS-y, lecz także rowery „Łucznik”, popularne w całym kraju i masowo eksportowane za granicę. Ich żywą reklamą był zatrudniony w fabryce Stanisław Kłosowicz – wybitny kolarz, mistrz Polski i olimpijczyk z Amsterdamu. Kiedy poślubił Wandę Myślińską – pierwszą miss Radomia, znaną z działalności charytatywnej – stali się najbardziej rozpoznawalną parą miasta i jego ogólnopolską wizytówką.

Wszystko to brutalnie przerwały agresja III Rzeszy i okupacja niemiecka. Jako stolica dystryktu Radom był miejscem stacjonowania sił policyjnych i wojskowych oraz ośrodkiem, z którego terror rozchodził się na cały region. Represje uderzyły w przedstawicieli elit i zwykłych ludzi, mieszkańców miast i wsi, działaczy podziemia i ludność cywilną, etnicznych Polaków i etnicznych Żydów. Fabryka Broni, której pracownicy potajemnie dostarczali karabiny i pistolety dla podziemia, stała się w 1942 roku areną jednej z najbardziej przerażających zbrodni, dokonanych przez Niemców w Radomiu. Stanisław Kłosowicz przeżył wojnę, lecz jako świadek Katynia był później prześladowany przez komunistów.

Tę przejmującą historię Radomia i ziemi radomskiej, zarejestrowaną w „Zapisach Terroru”, przypomnimy 9 października mieszkańcom miasta.

.

ZAPISY TERRORU

„Zapisy Terroru” to nowoczesne przedsięwzięcie z pogranicza badań naukowych, popularyzacji historii i szeroko rozumianej kultury pamięci, realizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Budujemy największy zbiór świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy, dostępny ONLINE.

Dzięki „Zapisom Terroru” zeznania Polaków, dotychczas rozproszone i zamknięte w archiwach, docierają do szerokiego grona odbiorców: uczonych, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych. Przywracamy pamięć o wydarzeniach pomijanych, mniej znanych lub przywoływanych hasłowo, wyłącznie przez pryzmat miejsc popełnionych zbrodni i liczb ofiar. Skupiając uwagę na indywidualnym doświadczeniu, staramy się uzupełnić statystyki o ludzki wymiar wojennej tragedii, która była przecież udziałem konkretnych osób z ich imionami i nazwiskami, twarzami, adresami i rozmaitymi biografiami. Zależy nam na ożywieniu pamięci rodzinnej i lokalnej – już 9 października mieszkańcy Radomia odnajdą w „Zapisach Terroru” świadectwa wojennych losów swoich krewnych, przyjaciół i sąsiadów, a także poznają okupacyjną historię miejsc, gdzie mieszkają lub pracują. Wszystkich, którzy rozpoznają w zeznaniach swoich bliskich, zachęcamy do przekazania nam cyfrowych kopii rodzinnych zdjęć i pamiątek, aby mogły one wzbogacić nasz portal internetowy.

Aby świadectwa, stanowiące cenne źródło historyczne, dotarły także za granicę – na uniwersytety, do bibliotek i ośrodków badań nad Europą Środkowo-Wschodnią – publikujemy je w „Zapisach Terroru” także po angielsku. Już 9 października połowa relacji z ziemi radomskiej dostępna będzie w naszym portalu w dwóch językach.

Więcej informacji: www.ZapisyTerroru.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl