Patronat nad Ośrodkiem tematem na 39. Konferencji Generalnej UNESCO

7 listopada 2017
3-11-2017 - iFrancja-19
Fot. R. Krawczyk / Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podczas trwającej w Paryżu 39. Konferencji Generalnej UNESCO Wiceminister Spraw Zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz zaproponował objęcie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego patronatem organizacji.

– „Uważamy, że zadaniem UNESCO powinno być nie tylko dbanie o pamięć o szczytnych czasach w historii ludzkości, ale także zadbanie o to, by ciemne i wstydliwe karty historii nigdy nie zostały zapomniane i były ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. UNESCO powinno w większym niż dotychczas stopniu zaangażować się w upamiętnienie ofiar totalitaryzmów” – powiedział.

W ramach projektu „Zapisy Terroru” Ośrodek udostępnia w internecie relacje obywateli polskich – ofiar i świadków zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. Licząca prawie 3 tysiące historii baza to jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy, dostępny ONLINE.

Zadaniem Ośrodka jest przywracanie pamięci o ofiarach dwóch reżimów – nazistowskiego i sowieckiego. Najobszerniejszy zbiór relacji w naszym portalu stanowią protokoły przesłuchań świadków – obywateli polskich, którzy po II wojnie światowej składali zeznania przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Od 17 września 2017 roku udostępniamy relacje o zbrodniach sowieckich, złożone przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl