Locarno – „okrojenie zwycięstwa” czy uspokojenie powojennej Europy? – trzeci wykład otwarty prof. Marka Kornata

22 maja 2017

850-x-425-px

Zapraszamy na cykl wykładów otwartych pt.

Dlaczego II wojna światowa zaczęła się w Polsce?

Ład wersalski a pokój w Europie

prof. Marka Kornata

wykład trzeci

Locarno – „okrojenie zwycięstwa”
czy uspokojenie powojennej Europy?

30 maja, godz. 17.30, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, Warszawa, ul. Foksal 17, III piętro, sala konferencyjna.

Dołącz do wydarzenia na facebooku

Przeczytaj rozmowę z prof. Markiem Kornatem  

Przeczytaj relację z wykładu inauguracyjnego

.

Prof. Marek Kornat o najbliższym wykładzie:

Wykład będzie poświęcony znaczeniu traktatu z Locarno (systemu locarneńskiego) dla losów ładu wersalskiego w międzywojennej Europie. Duża część historiografii postrzega Locarno jako prawdziwy akt pokoju między Niemcami a ich wrogami z I wojny światowej. Jak wiadomo, teza ta pozostaje silnie obecna, zwłaszcza w poglądach tych historyków, którzy upatrują w konferencji locarneńskiej preludium do pojednania francusko-niemieckiego w myśl uspokojenia i zjednoczenia Europy Zachodniej. Zapominają oni jednak o tym, że Locarno stworzyło wyłom w bezpieczeństwie europejskim, zostawiając Europę Środkową i Wschodnią bez analogicznej gwarancji.

Z mojego punktu widzenia tezy apologetów Locarno zasługują na krytykę i wymagają polemiki – temu będzie poświęcony wykład. Z punktu widzenia, który jest mi bliski, Locarno było aktem podziału Europy, osłabienia ładu wersalskiego, a przede wszystkim przyniosło złudne nadzieje na wznowienie koncertu mocarstw. Francji dało rezultaty wybitnie połowiczne, bo chociaż w Locarno zdobyła brytyjskie gwarancje, to polityka francuska musiała coraz bardziej wyzbywać się swojej samodzielności.

.

Obejrzyj nagrania z poprzednich wykładów:

Bilans otwarcia: ład wersalski czy wersalsko-ryski?

Samostanowienie narodów – przejaw sprawiedliwości czy źródło II wojny światowej?

 

O cyklu:

Zamysłem cyklu nie jest przedstawienie historii stosunków międzynarodowych w dwudziestoleciu międzywojennym, ale polemiczne spojrzenie na utarte opinie i interpretacje dotyczące genezy II wojny światowej. Powodów do sporów mamy bowiem wiele.

Obrony wymaga ład wersalski, który historiografie rosyjska i wielu narodów zachodnich obarczają odpowiedzialnością za nową wojnę – jeszcze okrutniejszą niż pierwsza. Małe państwa, powstałe w następstwie krachu imperiów (Niemiec, Rosji i Austro-Węgier), często uważane są za źródło bałkanizacji Europy i chaosu, który doprowadził do katastrofy. Locarno i appeasement wciąż mają swoich obrońców. Związek Sowiecki bywa postrzegany jako pokojowe państwo na uboczu Europy. II wojna światowa jawi się konfliktem wywołanym przez Hitlera – działającego w pojedynkę nieobliczalnego dyktatora, podczas gdy w rzeczywistości sowiecka Rosja udzieliła mu istotnego wsparcia, o czym niewielu pamięta.

Na kolejnych spotkaniach zastanowimy się nad przyczynami wielkiego konfliktu światowego i podejmiemy polemikę z utartymi a czasami błędnymi opiniami. Nie można dziś zaoferować nowych ustaleń co do faktów – te przecież pozostają od dawna znane. Warto jednak podjąć próbę nowej interpretacji kwestii po stokroć rozpatrywanych przez historyków. Badanie problematyki stosunków międzynarodowych w XX wieku zeszło w polskiej nauce na dalszy plan. Chcemy więc do tych spraw powrócić – wspólnie zastanowić się nad prawdziwością tez uznanych za oczywiste, na nowo zinterpretować fakty. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami jest do tego dobrym miejscem.

Kolejne wykłady:

4. Związek Sowiecki – pokojowe państwo na peryferiach czy potencjalny agresor? – 27.06.2017
5. Nowe państwa w Europie – czynnik destabilizacji?
6. Czy Niemcy Hitlera można było powstrzymać?
7. Appeasement – uczciwa oferta czy wielkie złudzenie?
8. Sprzysiężenie dwóch totalitaryzmów. Czy świat mógł uniknąć 23 sierpnia 1939 r.?

Prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN, Wydział Prawa i Administracji UKSW)

– historyk i sowietolog. Zajmuje się historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XX wieku oraz dziejami polskiej i zachodniej myśli politycznej i sowietologii. Gościł naukowo m.in. w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i w Leibniz-Institut für Europäische Geschichte w Moguncji. Laureat licznych nagród i stypendiów. Wydał m.in.  Bolszewizm – totalitaryzm – rewolucja – Rosja. Początki sowietologii i studiów nad systemami totalitarnymi w Polsce (1918-1939) (2003-2004), Polityka zagraniczna Polski 1938–1939. Cztery decyzje Józefa Becka (2012).

Wielkie pytania o wiek XX – cykle wykładów otwartych

Projekt nawiązuje do praktyki życia akademickiego w krajach anglosaskich. Uczeni zaproszeni do wygłoszenia cyklu wykładów, będących całościowym, autorskim ujęciem pewnego generalnego problemu badawczego, na kolejnych spotkaniach stopniowo konfrontują swoje tezy z publicznością. Wykłady pozwalają śledzić i uczestniczyć w procesie narodzin wybitnych dzieł, które często wchodzą do kanonu światowej humanistyki. Podczas kolejnych cyklów wykładów, autorzy specjalizujący się w różnych dziedzinach podejmą próbę syntetycznego spojrzenia na jedno z fundamentalnych zagadnień, kluczowych dla zrozumienia wieku XX i polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Na podstawie wykładów powstaną książki, które zostaną wydane nakładem Ośrodka.

PLAKAT_KORNAT_WYKLAD 3_1000px szerokosci

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl